Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Firmy oferujące projektowanie wnętrz na polskim rynku poszerzyły swoją działalność o wiele innych usług pokrewnych z ich branżą. Dzieje się tak pewnie dlatego, że konkurencja na tym rynku rośnie gwałtownie z roku na rok i firmy muszą jakoś uatrakcyjnić swoją ofertę aby nie wypaść z wyścigu. Oprócz projektów wnętrz wiele pracowni zaczęło wykańczać i remontować wnętrza swoim klientom. Dla klienta jest to ułatwienie, ponieważ jedna firma jest odpowiedzialna za wszystkie elementy zlecenia i niema zrzucania winy w tę i z powrotem między ekipą budowlaną i architektem wnętrz. Oprócz tego wiele firm zaczęło pośredniczyć w sprzedaży mebli – tych gotowych i tych na zamówienie. Dzięki dobrym kontaktom ze stolarzami i producentami architekci wnętrz mogą uzyskać o wiele lepsze ceny i warunki niż przeciętny kupiec. Bardziej innowacyjne firmy otworzyły nietypowe działy typu Concierge czy dział grafiki komputerowej.

Niektóre usługi oferowane przez firmy zajmujące się projektowaniem i wykańczaniem wnętrz:

 • pomiary pomieszczeń
 • animacje wnętrz
 • pośrednictwo w sprzedaży materiałów wykończeniowych – kafelki, parkiety, tynki, farby, kamień
 • świadectwa energetyczne
 • projektowanie mebli na specjalne zamówienie Klienta
 • dopasowanie roślinności do wystroju pomieszczenia
 • zaprojektowanie zabudowania kuchennego, zarówno do kuchni ze standardowymi wymiarami, jak i niestandardowymi
 • sporządzenie kosztorysu remontu
 • aranżacje wnętrz – obejmują także wykonanie panoramy 3d wybranego przez Klienta pomieszczenia
 • istnieje możliwość uzyskania adresów oraz numerów kontaktowych do najlepszych dostawców mebli, ekip remontowych
 • sporządzenie rysunków z wymiarami
 • pomoc Klientowi w zrealizowaniu jego projektu – zatrudnienie ekipy remontowej, koordynowanie jego pracy, konsultacje
 • wykonywanie wszelkich zadań remontowych: kładzenie posadzek, panel, wykładzin, malowanie ścian, podwieszanie sufitów, budowa i zamontowanie kominka w danym pomieszczeniu, położenie płytek w kuchni, łazience
 • konsultacje w sprawie doboru materiałów wykończeniowych – mebli, dywanów, dodatków, tkanin, oświetlenia
 • zatrudnienie ekipy do zadań, które ma wykonać w domu w stanie surowym.

Oczywiście jest to tylko kilka usług. W rzeczywistości aranżacje i projektowanie wnętrz to nieskończona ilość zadań.

W większości nie da się ich ująć w słowa, gdyż prace, które się wykonuje w ramach aranżacji wiążą się nie tylko ze światem materialnym, ale też rzeczami abstrakcyjnymi, które – jak wiadomo – nie podlegają definiowaniu. Ciężko jest zdefiniować pojęcie „miły nastrój” a jeszcze ciężej podać definicje człowieka który ma talent do tworzenia pomieszczeń w których zawsze panuje miły nastrój. A tym właśnie jest dobry architekt wnętrz.

Wymarzony wystrój wnętrza mieszkania, domu, posesji lub biura jest celem niemal każdego z nas. Czasem nawet przez wiele lat dążymy do zrealizowania naszego celu, oszczędzając i krok po kroku w miarę naszych możliwości finansowych – urzeczywistniamy nasze wizje i marzenia . Czasem, bynajmniej nie z powodu braku weny, zwracamy się o pomoc do specjalisty – architekta.Architekt Gliwice to zawód, którego działalność polega na współtworzeniu kultury przez projektowanie architektoniczne obiektów budowlanych, ich przestrzennego otoczenia oraz ich realizację, na nadzorze nad procesem ich powstawania oraz na edukacji architektonicznej. Tak definiuje ten zawód w Polsce ustawa o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. Popularna Wikipedia pisze również cytując :

Zawód architekta jest wielowątkowy, trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

 • artystów, zajmujących się teorią kształtowania przestrzeni i jej związkami ze sztukami pięknymi, a także projektowaniem formbudownictwo
 • inżynierów (w sensie wykształcenia /poli/technicznego), zajmujących się technicznym planowaniem budynków
 • kierowników budowy, mistrzów budowlanych zajmujących się nadzorem realizacji, zarządzaniem budową i planowaniem terminów i kosztów

Najczęściej architekci łączą wymienione dziedziny działalności, kładąc jednak różny nacisk na poszczególne funkcje. Ponadto architektami określa się ludzi pracujących jako:

 • urbanista (architekt miast)
 • ruralista (architekt terenów wiejskich)
 • architekt krajobrazu
 • architekt wnętrz (budynków i pomieszczeń)

Projektowanie wnętrz  to specjalność naszego architekta – Marioli Napierała – Malinowskiej. Cytując panią architekt :

” Dom, mieszkanie, miejsce pracy, wypoczynku – to tylko parę z wielu tematów, z którymi mogą się Państwo do nas zwrócić. Jak wiadomo, przestrzeń, w której żyjemy, musi być dla nas przyjazna, musi być  przez nas lubiana. Przecież nie ma nic przyjemniejszego od przyjścia z pracy, i wypoczynku w swoim pięknie urządzonym mieszkaniu czy domu. Ja też lubię otaczać się pięknymi wnętrzami, ale powszechnie wiadomo, wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Dlatego też przestrzeń, zarówno tą wewnętrzną i zewnętrzną kształtujemy razem – klient i ja. To Państwo wyrażacie swoje upodobania, swoje pasje, swoje pragnienia. Ja staram się z kolei wyobrazić sobie to wszystko, i zrealizować te marzenia. Przestrzeń, którą kreuję nie będzie przecież moim światem. To będzie Państwa świat, i to Państwo musicie czuć się w nim dobrze . Państwo Wytyczacie drogę, – ja jestem tylko przewodnikiem…”

mariolanapieralamalinowska[1]

 

Mariola Napierała – Malinowska

architekt Gliwice

tel. 601 843 600

maja.malinowska@poczta.fm

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.1/10 (14 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
Czym zajmuje się architekt wnętrz?, 8.1 out of 10 based on 14 ratings

5 myśli na “Czym zajmuje się architekt wnętrz?

 1. Bardzo solidny i wyczerpujący artykuł. Architektura wnętrz to pracochłonne zajęcie wymagające dużej dozy pomysłowości, ale też żmudnej pracy i terminowości. Gorąco polecam zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz do wykończenia mieszkania czy domu. Jest to usługa, która się zwraca przez cały czas w postaci dobrego samopoczucia w domu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Bardzo interesujący wpis. Ze 100% pewnością wpadnę jeszcze po więcej lektury.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Tez kiedyœ ogarnia³am podobne rzeczy. Niestety w tej chwili mam ju¿ du¿o mniej czasu. Szkoda :9

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 4. Œwietna strona, piszesz naprawdê o ciekawych sprawach, wrêcz nowinkach w polskiej sieci.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Wielu osobom wydaje się, że praca architekta to wymyślanie i bajdurzenie, a klient wszytko akceptuje od razu. Estetyka jest mocno subiektywną sprawą, dlatego żeby z wystrojem trafić w gust klienta oraz własne sumienie – musimy naprawdę dużo się napracować.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Możliwość komentowania jest wyłączona.